Jak oszuści włamują się na Facebooka? Jak się chronić

 Jak oszuści włamują się na Facebooka? Jak się chronić?

Haker łamiący zabezpieczenia
Istnieje wiele różnych zagrożeń dla naszych kont społecznościowych

Oszuści włamują się na konta Facebooka na wiele sposobów. Oto kilka najczęstszych metod:

1. Phishing

Oszuści tworzą fałszywe strony lub e-maile, które wyglądają jak oficjalne strony lub wiadomości od Facebooka. Wysyłają je do użytkowników, prosząc ich o podanie swoich danych logowania lub kliknięcie linku, który prowadzi do fałszywej strony. 

2. Złośliwe oprogramowanie

Oszuści rozsyłają złośliwe oprogramowanie, które może zainstalować się na komputerze lub telefonie użytkownika. Oprogramowanie to może następnie przechwytywać dane logowania użytkownika lub wyświetlać fałszywe strony, które proszą o podanie danych logowania

3. Słabe hasła

Oszuści mogą także próbować złamać hasło użytkownika, używając słabych lub często używanych haseł.

 

Jak chronić się przed utratą konta na Facebooku i innych social mediach? 

Aby chronić się przed takimi atakami, należy:

1. Uważać na podejrzanie wyglądające e-maile lub wiadomości od Facebooka. Zawsze sprawdzaj, czy adres e-mail lub strona, na którą jesteś przekierowywany, są prawdziwe.

2. Nie klikaj w podejrzane linki lub pobieraj plików od nieznanych nadawców.

3. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i zawsze je aktualizuj.

4. Używaj silnych i trudnych do złamania haseł oraz nie udostępniaj ich nikomu.

5. Korzystaj z opcji dwuskładnikowego uwierzytelniania, która dodatkowo chroni twoje konto przed nieautoryzowanym dostępem.

 

Jak sprawdzić czy strona jest bezpieczna i prawdziwa?

Zawsze sprawdzaj nowo odwiedzane strony. To konieczny warunek. Dodatkowo, najlepiej zapisać sobie często odwiedzane strony w zakładkach :) 
Istnieje jeszcze kilka sposób,  aby sprawdzić, czy strona jest bezpieczna:
 
1. Sprawdź adres URL strony. Prawdziwe strony internetowe zazwyczaj zawierają "https" na początku adresu URL, a nie "http". "S" oznacza, że strona jest szyfrowana i bezpieczna do odwiedzenia.
 
Zabezpieczenie SSL
Kłódka najczęściej symbolizuje zabezpieczenie SSL

 
2.Zwróć uwagę na certyfikat bezpieczeństwa. Możesz to zrobić, klikając na ikonkę zamkniętej kłódki lub inny symbol bezpieczeństwa, zazwyczaj znajdujący się w pasku adresu przeglądarki. Certyfikat bezpieczeństwa potwierdza, że strona jest prawdziwa i szyfrowana.
 
3.Skorzystaj z narzędzi do sprawdzania bezpieczeństwa stron internetowych. Są to specjalne programy lub rozszerzenia do przeglądarki, które sprawdzają, czy strona jest bezpieczna do odwiedzenia.
 
4. Sprawdź reputację strony w internecie. Możesz poszukać opinii o danej stronie w wyszukiwarkach lub na forach internetowych.
 
 
W najbliższym czasie opowiem Wam jak powinno wyglądać silne hasło oraz czym są menadżery haseł.  O dodatkowych zabezpieczeniach przeczytacie w kompletnym poradniku bezpieczeństwa na moim blogu.
 
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzę Wam drodzy czytelnicy samych dobrych chwil, ciepła rodzinnego i mnóstwa sukcesów w nadchodzącym 2023 roku :) 

(Artykuł zawiera link sponsorowany Ceneo.pl)

 

Komentarze